Gemeenteraad 19 december

Op 4 januari 2025, over deze onderwerpen: Afdelingsnieuws

De gemeenteraad van 19 december 2024 markeerde niet alleen de laatste zitting van het jaar, maar ook de eerste van de nieuwe legislatuur. Dit moment bood een interessante inkijk in de dynamiek van het nieuwe bestuur, al lijkt daarin toch weinig veranderd te zijn. Daarnaast maakten verschillende gemeenteraadsleden over partijgrenzen heen hun debuut, wat zorgde voor een gespannen sfeer. Alle raadsleden waren aanwezig, met uitzondering van de burgemeester, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Eerste schepen Timmerman nam de vragen gericht aan de burgemeester voor zijn rekening. Voor onze partij namen de nieuwkomers Emma Casteleyn, Niko Larock en Fangio Vierstraete hun plaats in. Zij voegen zich bij ervaren raadslid Ann Pattyn om vanuit de oppositie kritisch toezicht te houden en de belangen van onze inwoners te verdedigen.

De agenda van deze gemeenteraad telde 13 punten. De eerste punten betroffen juridische kwesties, zoals het gebruiksreglement van de ondergrondse parking Veltershof. De ondergrondse parking zal enkel toegankelijk zijn tussen 7.00 en 21.00 uur, en private parkeerplaatsen worden uitgerust met een parkeerbeugel, een investering van €200 per beugel voor de gemeente. Verder zullen ook parkeerplaatsen van appartementen die nog niet verkocht zijn – momenteel nog steeds 10 van de 18 – van dergelijke beugels worden voorzien, ondanks dat deze plekken voorlopig leeg blijven. Dit lijkt opnieuw toch weer wat nattevingerwerk. Daarom hebben wij als fractie besloten ons op dit punt te onthouden. Raadslid Emma Casteleyn stelde aansluitend haar eerste vraag in de gemeenteraad: of er een dergelijk reglement voorzien wordt voor de ondergrondse parking van ZWZ.

Een ander belangrijk punt betrof de heraanleg van de Sint-Laurentiusstraat en de daarbij horende erfdienstbaarheid met Aquafin. Raadslid Ann Pattyn vroeg, met het oog op de aanhoudende werken in de Groenestraat, wanneer deze nieuwe werken zouden plaatsvinden en of de geplande heraanleg van het park rond het gemeentehuis hierbij kon worden opgenomen. De schepen gaf aan dat deze werken gepland staan voor 2026-2027.

Wat ons verder opviel, was de benoeming van vertegenwoordigers in Vivendo, de sociale huisvestingsmaatschappij. Omdat dit om een bezoldigd mandaat gaat, had onze fractie op voorhand besloten geen kandidaten voor te dragen. Vlaams Belang deed wel een moedige poging, maar uiteindelijk bleken de vriendschapsbanden van Team Burgemeester toch te sterk.

De gemeenteraad kende daarnaast de eretitel van schepen toe aan enkele voormalige mandatarissen, waaronder Ann Devriendt en Arnold Naessens. Ex-schepen Jurgen Dehaemers kwam ook in aanmerking, maar nam alsnog afstand van de titel. Raadslid Niko Larock vroeg waarom de heer Dehaemers deze beslissing nam, nadat hij eerst zelf een aanvraag indiende. Hij vroeg bovendien of dit te maken had met het feit dat de heer Dehaemers niet meer in Zedelgem woont. Schepen Timmerman reageerde geïrriteerd en noemde dit een suggestieve vraag, waarna hij opmerkte dat raadslid Larock dit zelf moest navragen bij de voormalige schepen.

Verder werd een subsidiereglement goedgekeurd voor de ondersteuning van kinderopvangorganisaties bij de aankoop van spelmateriaal. Dit punt werd eerder dit jaar al eens besproken maar werd toen uitgesteld. Op een vorige gemeenteraad stelde Ann Pattyn voor om samen te werken met bijvoorbeeld de Blauwe Lelie die een speelotheek uitbaten. Toen werd dit met schaamrode kaken onthaald en wist het bestuur niet van dit bestaan. Nu drie maanden later lijkt dit toch niet mogelijk te zijn om met de Blauwe Lelie samen te werken. Ann Pattyn wil hier toch opmerken dat ze het niet kunnen vindt dat de Blauwe Lelie haar aanbod niet wil uitbreiden, het raadslid voegt toe dat het vooral Zedelgem is die aan de Blauwe Lelie 'geeft' en dat er ook inspanningen uit de andere richting mogen komen.

Hoewel dit een positief initiatief is, noemde raadslid Ann Pattyn het subsidiebedrag van €100 tot €300 een “kleine aalmoes”, zeker gezien de vele voorwaarden die aan de subsidie verbonden zijn. Ze benadrukte dat onze kinderopvang beter verdient.

Een opmerkelijk punt was het besluit om het voorgestelde wegentracé langs de Brugse Heirweg in Aartrijke niet op te nemen in het openbaar domein. Het was verrassend dat de meerderheid hier “nee” in hun mond namen, een unicum!

Tijdens de vragenronde van de oppositie werden diverse onderwerpen aangesneden. Zo vroeg Vooruit naar de status van camera’s rond spoorwegen, naar aanleiding van het recente incident in Veldegem. De schepen viel uit de lucht en had hier geen direct antwoord op Hopelijk zal zijn navraag bij de NMBS en Infrabel meer duidelijkheid brengen.

Raadslid Pattyn hield “the best for last”. Ze stelde zich vragen bij de verdeling van de bevoegdheden van het college van burgemeester en schepenen. Welke visie lijkt hierachter te zitten? Het lijkt toch vreemd dat er nu opeens een onderscheid gemaakt wordt tussen verschillende bevoegdheden terwijl je zou veronderstellen dat de verdeling van de verantwoordelijkheden naar analogie zou gebeuren met de werking binnen de administratie? Bij afwezigheid van de Burgemeester antwoorde schepen Timmerman door te zeggen dat hun visie de continuïteit bewaren is. Dit lijkt dan toch moeilijk door hun wijzigingen.

Ook uitte Ann Pattyn kritiek op het beleid in verband met geschenken. De visie zou “koop lokaal” zijn, maar chocolade die tijdens de 11 novemberviering werd uitgedeeld, bleek afkomstig uit Diksmuide. Schepen Timmerman antwoordde dat hij niet weet wat de reden daarvan was en hij voegde toe dat het bestuur inspanningen levert om lokaal te kopen. De visie staat dus toch weer haaks op de realiteit. Wat hebben onze eigen ondernemers misgedaan?

Om te eindigen merkte raadslid Ann Pattyn op dat er in Veldegem al meer dan 2 jaar appartementen van Vivendo leeg staan, terwijl er een nijpend tekort is aan sociale huisvesting. Het zou gaan om het Ludovicus Vandendriessche plein waar blijkbaar veel problemen zouden plaatsvinden met hangjongeren die schade aanbrengen. Welke initiatieven worden hier ondernomen om dit te verhelpen? De schepen legde uit hoe de controle en opvolging door de politie opgenomen wordt.  Aangezien het probleem niet verholpen geraakt, opperde raadslid Ann Pattyn de straatambassadeurs als suggestie om aan dergelijke overlast het hoofd te bieden (dit voorstel kwam in de vorige legislatuur ook al aan bod). Schepen Ellen Goes antwoordt dat dit een goede suggestie is en ze dit zal meenemen.

Onze fractie blijft zich onverminderd inzetten voor het belang van alle inwoners van Zedelgem. Heeft u vragen of opmerkingen? Neem gerust contact op met onze fractie- en/of bestuursleden. Wij kijken meteen wat we voor je kunnen betekenen.

 

 

Hoe waardevol vond je dit artikel?

Geef hier je persoonlijke score in
De gemiddelde score is